Мар'янівська ЗШ І-ІІІ ст.

Чи лихослов’я - це «круто»?

Спостерігаючи за поведінкою та спілкуванням учнів у школі я виявила, що чимало дітей лихословить, бо вважає, що це «круто», бо, мовляв, «крутий» — означає «сильний». Спробую пояснити у сьогоднішній розмові, що це не так, використовуючи певні порівняння та схеми.

·        А. «Крутий = самовпевнена поведінка + багато агресії».

·        Б. «Сильна особистість = впевнена, виважена, адекватна поведінка + багато підтримки і доброти».

Отже, «крутий» виявляє фізичну і вербальну агресію, для нього це, як правило, самоціль. А насправді «сильний» використовує свою міцність для утвердження добра.

1. Сильна особистість — це людина, яка вміє опанувати себе, а не інших; вміє приймати рішення сама, а не робить це за інших; сильна зріла особистість спочатку збирає факти, а потім приймає рішення, і тому є відкритою для спілкування.
  2. «Круті» часто стикаються з опором і агресією щодо себе, бо люди не хочуть, щоб їх хтось контролював; незріла особистість спочатку приймає рішення, а потім підганяє під нього факт, і тому часто є підозрілою.
  3. Сильну особистість люблять, а «крутого» — бояться.
  4. Під час суперечки сильна особистість не обмежує прав інших, а «крутий» відстоює позицію «Я правий, ти — ні», яка часто-густо супроводжується образливими словами.

Щоб стати сильною особистістю, слід навчитись уникати негативних оціночних суджень — «придурок», «ідіот» тощо. Ці слова викликають «лихі» думки, спричиняють роздратування і гнів. Такий стан провокує грубу лайку. «Лихі» слова, незалежно від того, вимовляються вони вголос чи мовчки, мають такі особливості:

• драматизують ситуацію — вона стає «жахливою» і «катастрофічною»;
  • за допомогою цих слів ви стверджуєте, що «нічого не можна виправити» і не шукаєте виходу із ситуації;
  • у цих словах неодмінно згадується те, що хтось перед вами у чомусь завинив; думка фіксується на вимогах, які висуваються до інших, — «ти повинен», «я вимагаю», «ніхто не має права».

Щоб побороти «лихі» слова, потрібно вміти переключатися на «хвилю поміркованості». Прикладом тут може бути така позиція: «Зріла людина світ бачить реалістично. Варто пам'ятати про те, що люди не можуть бути бездоганними і мають право на помилки, що ніхто з людей (навіть батьки) не прийшов у цей світ для того, щоб задовольняти мої вимоги й очікування».

Аби вміти побороти свій гнів і попередити вживання лихослів'я, раджу:

• згадайте ситуації, що провокують лихослів'я;
  • опишіть ситуацію об'єктивно, як би її зафіксувала відео-камера;
  • визначте мету вживання лайки (встановлення контролю над іншими; уникнення когось або чогось; помста; перемога в суперечці; захист своїх прав);
  • запропонуйте альтернативу у вигляді «поміркованих» думок;
  • спробуйте відчути, які нові почуття з'явились у вас тепер.

Для того, щоб не користуватись у скрутних ситуаціях інвективною лексикою, людина повинна вміти: упевнено попросити, твердо і впевнено вимагати, адекватно відповідати на справедливу і несправедливу критику, не дозволяти маніпулювати собою, твердо відмовити. Сподіваюсь на ваше розуміння.