Чи лихослов’я - це «круто»?

Спостерігаючи за поведінкою та спілкуванням учнів у школі я виявила, що чимало дітей лихословить, бо вважає, що це «круто», бо, мовляв, «крутий» — означає «сильний». Спробую пояснити у сьогоднішній розмові, що це не так, використовуючи певні порівняння та схеми.

·        А. «Крутий = самовпевнена поведінка + багато агресії».

·        Б. «Сильна особистість = впевнена, виважена, адекватна поведінка + багато підтримки і доброти».

Отже, «крутий» виявляє фізичну і вербальну агресію, для нього це, як правило, самоціль. А насправді «сильний» використовує свою міцність для утвердження добра.

1. Сильна особистість — це людина, яка вміє опанувати себе, а не інших; вміє приймати рішення сама, а не робить це за інших; сильна зріла особистість спочатку збирає факти, а потім приймає рішення, і тому є відкритою для спілкування.
  2. «Круті» часто стикаються з опором і агресією щодо себе, бо люди не хочуть, щоб їх хтось контролював; незріла особистість спочатку приймає рішення, а потім підганяє під нього факт, і тому часто є підозрілою.
  3. Сильну особистість люблять, а «крутого» — бояться.
  4. Під час суперечки сильна особистість не обмежує прав інших, а «крутий» відстоює позицію «Я правий, ти — ні», яка часто-густо супроводжується образливими словами.

Щоб стати сильною особистістю, слід навчитись уникати негативних оціночних суджень — «придурок», «ідіот» тощо. Ці слова викликають «лихі» думки, спричиняють роздратування і гнів. Такий стан провокує грубу лайку. «Лихі» слова, незалежно від того, вимовляються вони вголос чи мовчки, мають такі особливості:

• драматизують ситуацію — вона стає «жахливою» і «катастрофічною»;
  • за допомогою цих слів ви стверджуєте, що «нічого не можна виправити» і не шукаєте виходу із ситуації;
  • у цих словах неодмінно згадується те, що хтось перед вами у чомусь завинив; думка фіксується на вимогах, які висуваються до інших, — «ти повинен», «я вимагаю», «ніхто не має права».

Щоб побороти «лихі» слова, потрібно вміти переключатися на «хвилю поміркованості». Прикладом тут може бути така позиція: «Зріла людина світ бачить реалістично. Варто пам'ятати про те, що люди не можуть бути бездоганними і мають право на помилки, що ніхто з людей (навіть батьки) не прийшов у цей світ для того, щоб задовольняти мої вимоги й очікування».

Аби вміти побороти свій гнів і попередити вживання лихослів'я, раджу:

• згадайте ситуації, що провокують лихослів'я;
  • опишіть ситуацію об'єктивно, як би її зафіксувала відео-камера;
  • визначте мету вживання лайки (встановлення контролю над іншими; уникнення когось або чогось; помста; перемога в суперечці; захист своїх прав);
  • запропонуйте альтернативу у вигляді «поміркованих» думок;
  • спробуйте відчути, які нові почуття з'явились у вас тепер.

Для того, щоб не користуватись у скрутних ситуаціях інвективною лексикою, людина повинна вміти: упевнено попросити, твердо і впевнено вимагати, адекватно відповідати на справедливу і несправедливу критику, не дозволяти маніпулювати собою, твердо відмовити. Сподіваюсь на ваше розуміння.

19 січ. 2018
До чистих джерел народних звичаїв та обрядів
Новорічні свята подарували школярам змогу ще раз торкнутися до чистих джерел фольклору та краще вивчити традиції та звичаї рідного народу

13 січ. 2018